The Business of Fun is quite the Funny Business.

A trip to Disney World is an all out assault on your eyes and ears. The place is mindbogglingly busy and none of your senses are spared. It’s loud everywhere, all the time. Your eyes are quickly overwhelmed by the spinning, twirling and flashing of everything that can be spun, twirled or flashed. Even in the restroom, its chaos.

About 3 hours in, a headache ensued and I needed ibuprofen. Now, if I wanted glass slippers or a hat with ears, no problem, but something for a headache; not a pill to be found. I’d have better luck finding Bigfoot hiding in the bushes. I finally found a Disney employee who knew “the secret.”

She said that “certain” stores had ibuprofen secured in a drawer behind the counter, but you had to ask for it. “Is there a special password?” I asked. “No, just start asking different store clerks.” As I staggered into the third store, the clerk immediately “knew” what I wanted. “They come in a 2-pack,” she said, “and they’re expensive,” she warned.

ibupro

Desperate times, desperate measures. I coughed up the dough; $2.49 for two pills. She then opened a small cabinet behind the counter and handed them to me. “Yesterday was a big day for this stuff!” she said, smiling.  I scowled at her.  She looked at the door; another sensory-overload victim had just wandered in.

After gobbling up the pills, I started doing the math. I wanted to translate the weight of the two pills into a form that I could use to see how it would compare with other products. OCD and I then went for a long walk crunching numbers. By my calculations: It takes ~101 tablets to equal 31 grams, which, by the way, is also a Troy ounce. ~90 tablets equals a regular ounce (28 grams). Which means that to buy a regular ounce of Advil at Disney World would cost me $112.05 or for a Troy ounce (precious metals are weighed using the Troy ounce) it would be $126.99. (Yes, I was bored and Yes, I had too much time on my hands!)

Anyways, buying two Ibuprofen pills at Disney World works out to ~$112.05 an ounce and ~$126.99 for a Troy ounce or ~$4.01 a gram and ~$4.09 a gram (Troy), respectively.  Who cares, Right? Well, I do and here’s why.

  1.  Wal-Mart: 100 Advil Tabs $7.97. That’s ~.28 cents a gram.
  2.  Excellent Russian Beluga Caviar, $90.00 per ounce or ~$3.21 a gram.
  3.  .999 Pure Silver bars, $15-ish a Troy ounce or ~$.49 cents a gram.
  4. Marijuana, $112.00 an ounce in many large cities, globally or ~$4.00 a gram.
  5. Fresh Burgundy Black Truffles, $44.00 an ounce or ~$1.58 a gram.

For around the same price of Disney’s Ibuprofen, I could buy either: ~1400 Advil pills at Wal-Mart, one ounce of a Fancy Russian Beluga Caviar and still have enough money left to buy a barf bag, 8 bars of  shiny .999 Silver or an ounce of an incredible Burgundy Black fresh-picked Truffle.

Who’s the thinker now! I’ve peeked behind the curtain and I’ve seen Disney’s “real” profit center. Now I’m quite certain that they’re secretly in the Ibuprofen business and that the Mouse-thing, well, is just a rouse to lure you into the park to buy their Advil.

 

 

 

 

 

Advertisements